Wymiana progów w gitarze. Etapy postępowania


Osoby często grające na instrumencie progowym, np. gitarze, prędzej czy później będą musiały zmierzyć się z koniecznością wymiany progów. Ze względu na szereg narzędzi, których wówczas trzeba będzie użyć, a także na doświadczenie wymagane do wykonania tej czynności, najlepiej zlecić ją lutnikowi. Jakie są poszczególne etapy wymiany progów w gitarze?

Pozbycie się starych progów

Pierwszym krokiem wymiany progów w gitarze jest usunięcie zużytych progów. Czynność tę wykonuje się za pomocą specjalnych szczypców, przy czym trzeba robić to bardzo uważnie, aby nie uszkodzić tym samym podstrunnic.

Wybór progów

Następny etap to wybór odpowiednich progów, które można zakupić w dobrych sklepach ze sprzętem dla muzyków. Zanim jednak lutnik przechodzi do ich umieszczenia w podstrunnicach, musi delikatnie je dogiąć, nadając odpowiedni radius – czyli krzywiznę, by po zamontowaniu dobrze przylegały.

Montaż

Po dogięciu można przystąpić do montażu progów. Progi wbija się specjalnym młotkiem lub specjalnym narzędziem, które wciska progi w szczeliny w podstrunnicy. Lutnik na tym etapie zastosuje również specjalny pilnik, za pomocą którego wygładzi krawędzie po obydwu stronach szyjki gitary.

Końcowa obróbka

Spiłowanie progów nie jest jednak ostatnim etapem wykonywanym przy ich wymianie w profesjonalnym warsztacie lutniczym. Fachowiec musi sprawdzić także, czy progi zostały osadzone idealnie równo, musi zetrzeć – czyli wykonać delikatny szlif progów, by wyeliminować jakiekolwiek nierówności, jeśli te widoczne są w górnej części progów. Ostatni krok to natomiast polerowanie, które zawsze jest niezbędne po tak zaawansowanych pracach.

Jak widać wymiana progów w gitarze nie jest tak prosta, jak wielu osobom mogłoby się wydawać, a aby dźwięk w czasie grania był czysty, czynnością tą powinien zająć się doświadczony lutnik, posiadający odpowiednie przyrządy do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *