Typy włosia i jego wymiana – jak często to robić?


Instrumenty strunowe wymagają regularnej pielęgnacji i kontroli ich stanu technicznego. Ma to ogromny wpływ na dźwięki, jakie udaje się uzyskać. Skrzypce – uchodzą za jeden z najtrudniejszych instrumentów do nauki gry. Aby jednak tworzyć na nich tak zachwycającą muzykę, potrzebny jest odpowiedni smyczek. Składa się on z kilku części. Drewnianej, za którą trzymamy, mniejszych elementów mocujących oraz końskiego włosia, które dostępne jest w różnych rodzajach.

Rodzaj włosia może mieć wpływ na sam dźwięk, jego barwę i brzmienie. Dobór odpowiedniego włosia powinien być podyktowany również samymi skrzypcami i używanymi strunami oraz tym, czy ktoś gra solowo, czy orkiestrowo. Po pewnym czasie gry dochodzi do zużycia się włosia w smyczku i dźwięk instrumentu słabnie. To czas na wymianę włosia.

Włosie wymienia się we wszystkich smyczkach, tych mistrzowskich oraz tych szkolnych- dobre jakościowo włosie polepszy walory dźwiękowe nawet szkolnego instrumentu.

Jakie rodzaje włosia wyróżniamy?

Osobą, która najlepiej nam w tej kwestii doradzi, jest doświadczony lutnik. Rodzajów dostępnego na rynku włosia jest bardzo wiele. Wyróżniamy m.in. włosie: mongolskie, polskie, syberyjskie czy mieszane. Pod względem wizualnym bardzo ciekawie prezentuje się włosie w kolorze szarym lub czarnym, jednak są one wyjątkowo ostre, przez co nie sprawdzają się w przypadku gry solowej. Lutnik z pewnością odpowiednio dobierze włosie do naszych potrzeb i profesjonalnie je założy, dzięki czemu znów nasz instrument będzie w pełni sprawny i będzie mógł zachwycać swoją grą. Koński włos jest wytrzymały, w związku z czym zwykle jego wymiana konieczna jest dopiero po wielu miesiącach gry. Niekiedy zdarza się, że konieczne staje się wcześniejsze dokonanie wymiany, z uwagi na intensywność i sposób gry na instrumencie.

Wymiana włosia

Wymiana włosia w smyczku wymaga odpowiednich umiejętności, więc powinniśmy koniecznie oddać go do lutnika. Montaż nowego wymaga precyzji i odpowiedniego naciągnięcia. Każdy najdrobniejszy szczegół odbija się później na uzyskiwanym dźwięku i tym, jak nasza muzyka jest odbierana. W związku z tym warto powierzać instrumenty jedynie profesjonalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *