Kontrabas jest instrumentem muzycznym zaliczanym do chordofonów smyczkowych. Oznacza to, że dźwięk wydobywa się z niego, wprawiając w drgania struny. Najczęściej robie się to za pomocą smyczka. Grając na kontrabasie, można jednak wydobywać z niego dźwięk także i na inne sposoby, na przykład trącając struny palcami. Podczas gdy gra na kontrabasie za pomocą smyczka to technika, którą wykorzystują muzycy klasyczni, palcami posługują się często muzycy jazzowi.
Jakie uszkodzenia mogą przydarzyć się kontrabasowi?
Kontrabas jest największym instrumentem z rodziny chordofonów smyczkowych, którą tworzą także skrzypce, altówki i wiolonczele. Powierzchnia, która może ulec uszkodzeniu, jest więc w przypadku kontrabasu dość duża. Wskutek energicznej gry na jego pudle rezonansowym mogą pojawić się zarysowania. Instrument ten mogą także spotkać uszkodzenia mechaniczne, na przykład wskutek upadku. Ponadto na wygląd i możliwości kontrabasu wpływa upływ czasu. Jeśli kontrabas zostanie dotknięty jakimś defektem, nie należy go naprawiać na własną rękę. Zamiast tego lepiej jest powierzyć instrument w ręce artysty lutnika. Dokona on profesjonalnej renowacji zarówno jeśli chodzi o sam kontrabas, jak i o smyczek.
Jakich części może dotyczyć renowacja kontrabasu?
Mając do czynienia z kontrabasem, lutnik może usunąć mechaniczne uszkodzenia, nałożyć nowy lakier na powłokę instrumentu, wymienić struny czy wyczyścić dokładnie podstrunnicę. Jest także w stanie skorygować nieprawidłowości w działaniu stroików. Ogółem rzecz biorąc, artysta lutnik ma kwalifikacje do tego, by zatroszczyć się o każdą część chordofonu smyczkowego, jakim jest kontrabas. Jeśli zaś chodzi o smyczek, artysta lutnik przywraca mu sprawność, wymieniając włosie.
Wyliczając poszczególne części budowy kontrabasu, można zauważyć, że jest ich całkiem sporo. Jeśli zaś instrument ma sporo części, to może mu się przydarzyć także sporo problemów. Na szczęście artysta lutnik ma kwalifikacje do tego, by poradzić sobie z każdą trudnością podczas renowacji kontrabasu.