Budowa instrumentów smyczkowych


Praca nad budową instrumentów smyczkowych, szczególnie tak precyzyjnych, jakim są skrzypce lutnicze, wymaga niezwyklej dokładności i znajomości materiału, z którego powstają. Najistotniejszym elementem instrumentu smyczkowego jest pudło rezonansowe wykonane z kilku gatunków drewna. Jego zadaniem jest wzmocnienie dźwięku generowanego przez wibrator, czyli struny. Misterna budowa pudła rezonansowego w największym stopniu odpowiada za brzmienie instrumentu i jakość dźwięku. Doświadczony lutnik, artysta w swoim fachu doskonale potrafi zestawić wszystkie elementy pudła rezonansowego, tak by wydobyć z instrumentu niepowtarzalne walory. Istotnym etapem pracy nad instrumentem jest odpowiednie rozstawienie strun nad podstrunnicą i podstawkiem, co ma olbrzymi wpływ na komfort i wygodę gry.

Instrumenty na zamówienie

W mojej pracowni lutniczej podejmuję się wykonania instrumentów współczesnych i historycznych. Buduję skrzypce, altówki, wiolonczele oraz viole da gamba na różnym poziomie wykonania. Przygotowuję instrumenty mistrzowskie, ale również i studenckie, starając się, by wszystkie cechowała wysoka jakość brzmienia. Wkładam w moją pracę dużo serca i zaangażowania. Moje instrumenty charakteryzują się wygodą w graniu, łatwością w pobudzaniu dźwięku i wyrównanym brzmieniem. Zarówno w rękach wytrawnego wirtuoza, jak i amatora zachwycają i cieszą słuchaczy wyrafinowanym brzmieniem.

Zachęcam do odwiedzenia mojego warsztatu lutniczego i do rozmowy o instrumentach. Z pewnością uda mi się zainspirować Was do budowy skrzypiec lutniczych lub innego instrumentu smyczkowego w mojej pracowni. Zapraszam.