Jacek Siwica – Artysta lutnik


Lutnik Jacek Siwica w pracy

Moją pasją jest muzyka i instrumenty, które są jej źródłem. Od dziecka fascynowały mnie dźwięk i jego pochodzenie. W szczególności upodobałem sobie instrumenty smyczkowe.

Mimo że urodziłem się 23 stycznia 1987 r. w Rybniku to moje losy zawiodły mnie do Zakopanego. Tutaj swoją przygodę z lutnictwem rozpocząłem w liceum plastycznym im. Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie pod kierunkiem ś.p. mgr Jerzego Nitonia  wykonałem swoje pierwsze instrumenty. Tak zrodziła się moja pasja na całe życie i tak powstał plan na kolejne etapy mojej edukacji. Naukę kontynuowałem na poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Antoniego Krupy, gdzie w roku 2012 uzyskałem dyplom magistra.

W IV Ogólnopolskim Konkursie Lutniczym im. Włodzimierza Kamińskiego otrzymałem nagrodę Prorektora Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu za najwyższe walory dźwiękowe w I etapie w kategorii skrzypiec w 2009 roku.

Praca i pasja w jednym

W pewnym momencie mojego życia podjąłem decyzję o rozpoczęciu własnej działalności lutniczej. Otworzyłem własną pracownię lutniczą, w której wykorzystuję moje doświadczenia i rozwijam swoje umiejętności. Łączenie pasji życiowej z pracą zawodową jest źródłem wielkiej satysfakcji. Możliwość budowy instrumentów dla klientów to wyzwanie największego kalibru, a fakt, że moje prace przyjmowane są z entuzjazmem, dodaje mi kolejnej energii do dalszego działania. Rozwijam się i oczekuję na następne wyzwania. Służę również swoją wiedzą i doświadczeniem podejmując się napraw instrumentów muzycznych i ich renowacji, tak by cieszyły właścicieli przez długi czas, a ich brzmienie wciąż zachwycało słuchaczy.