Najczęstsze uszkodzenia szyjkowych instrumentów strunowych


Szyjkowe instrumenty strunowe określane są mianem chordofonów szyjkowych. Są to instrumenty strunowe, które posiadają gryf (tzw. szyjka, nad którą rozpięte są struny) oraz pudło rezonansowe przyczyniające się do wzmocnienia dźwięku. Jakim najczęstszym uszkodzeniom one ulegają i gdzie można je naprawić?

Pęknięcia płyt rezonansowych 

Pęknięcie płyty rezonansowej zdarza się stosunkowo często i w dużej części przypadków jego powodem jest nieprawidłowy transport instrumentu. Do usterki może też jednak doprowadzić niewłaściwe przechowywanie, które z czasem przyczynia się niszczenia drewna, w tym jego wysychania, pękania oraz wykrzywiania się. Aby tego uniknąć, szyjkowe instrumenty strunowe trzeba przechowywać w przeznaczonym do tego celu futerale, z dala od działania promieni słonecznych oraz w temperaturze pokojowej. Instrument nie powinien też być wystawiany na mróz i przez długi czas znajdować się w rozgrzanym pojeździe.

Uszkodzenia gryfu

Kolejnym uszkodzeniem, z którym do lutnika zgłaszają się właściciele instrumentów, może być też uszkodzenie gryfu, do którego bardzo często dochodzi po przypadkowym upadku instrumentu strunowego na podłoże. Nierzadko defekt pojawia się na styku z pudłem rezonansowym, co sprawia, że gryf zaczyna się poruszać, może dojść jednak także do pokruszenia się drewna na krawędziach. W przypadku takiej usterki lutnik musi wykazać się szczególną precyzją, aby po naprawie przywrócić instrumentowi prawidłową akcję strun i pierwotne brzmienie.

Uszkodzenia lakieru

Nawet pomimo dbania o instrument strunowy, w miarę upływu czasu może dochodzić do odpryskiwania fragmentów lakieru. Ma to miejsce szczególnie w przypadku nieużywanych od wielu lat starych instrumentów muzycznych, które od dawna nie były poddawane zabiegom konserwującym. Wówczas warto poddać je zabiegom renowacji, o ile w płytach nie zagościły szkodniki, np. korniki lub kołatki – wówczas zabieg odnawiania ma nikłe szanse na powodzenie.

Odnawianiem i naprawą szyjkowych instrumentów strunowych zajmuję się również w mojej pracowni lutniczej, skupiając się na tym, aby wszystkie zabiegi były wykonane z największą precyzją i dbałością o detale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *