Jak naprawić pękniętą gitarę?


Gitara jest bez wątpienia jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentów. Dzięki bogatym możliwościom dźwiękowym można ją usłyszeć zarówno w kameralnych salach filharmonii, jak i na wielkich scenach rockowych. Współcześnie istnieje wiele odmian gitary, wśród nich najbardziej popularne to gitara klasyczna, flamenco, bluesowa, jazzowa czy też gitara (elektryczna) rockowa, elektroakustyczna. Instrument ten, wbrew pozorom, jest dość delikatny i narażony na różne usterki, w tym pęknięcia. Jak można naprawić pękniętą gitarę?

Najczęstsze uszkodzenia gitar

Przypadkowe upuszczenie instrumentu na podłogę może zakończyć się uszkodzeniem gryfu. To dość częsta usterka, z którą należy zgłosić się do pracowni lutniczej. Bardzo często odłamuje się główka gitary od gryfu, jest to poważne uszkodzenie, które w większości przypadków jest do uratowania. Innym spotykanym uszkodzeniem jest defekt na styku gryfu i pudła rezonansowego prowadzący do ruchomości gryfu, a w konsekwencji do pokruszenia się drewna na krawędziach. Tylko ingerencja dobrego lutnika będzie mogła przywrócić instrumentowi pierwotne brzmienie. Z biegiem czasu dochodzić może do odpryskiwania fragmentów lakieru z instrumentu – zwłaszcza, gdy właściciel zapomina o odpowiedniej konserwacji. Gitarę należy wówczas poddać renowacji. Nieuwaga, niewłaściwe przechowywanie lub nieprawidłowy transport instrumentu mogą doprowadzić do niszczenia drewna, jego wysychania, pękania oraz wykrzywiania się, a w konsekwencji do pęknięcia płyt rezonansowych.

Czy można naprawić pękniętą gitarę?

Wydawać by się mogło, że pęknięta gitara nadaje się tylko do wyrzucenia. Na szczęście nie musi tak być. Klejenie pękniętej gitary w większości przypadków pozwala na przywrócenie jej pełnej sprawności. Właściciele często próbują naprawiać instrument na własną rękę – szczególnie, gdy wydaje się on nie być mocno uszkodzony. Niestety zwykle jest to błąd. Naprawę szyjkowych instrumentów strunowych najlepiej zostawić lutnikowi – wówczas wszystkie zabiegi wykonane będą z największą precyzją i dbałością o detale. Pozwoli to również na redukcję nakładu pracy i kosztu całej operacji. Specjalista zadba nie tylko o naprawę instrumentu, ale także o jego estetykę. Jeśli konieczne będzie wstawienie nowego elementu, lutnik dopilnuje, by zachował on stylistyczną spójność z pozostałą częścią gitary. Jednym z trudniejszych procesów naprawy jest lakierowanie, ponieważ malowane są tylko te miejsca, które były naprawiane. Po późniejszym polerowaniu gitara jest gotowa do ponownego użytkowania – po pęknięciu nie pozostaje nawet ślad. Na perfekcyjne spasowanie całości potrzeba jednak długich godzin doszlifowywania i dopasowywania do siebie elementów. W ostateczności jednak słoje, kolorystyka i lakierowanie będą stwarzały wrażenie spójnej całości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *