Jak dbać o instrumenty smyczkowe?


Instrumenty smyczkowe należą do grupy chordofonów. Zalicza się do nich skrzypce, altówkę, wiolonczelę oraz kontrabas. Posiadają struny, a dźwięk wydobywa się poprzez wprawianie ich w drgania za pomocą smyczka, na którym naciągnięte jest włosie. Różni je barwa dźwięku i rozmiar. Każdy z nich posiada pudło rezonansowe, mostek, ślimak, kołki, podstrunnicę oraz cztery struny. Piękne brzmienie wymaga zadbanego instrumentu, dlatego należy obchodzić się z nimi w odpowiedni sposób.

Zadbane instrumenty smyczkowe

Przede wszystkim do czyszczenia instrumentów najlepiej używać jedynie suchej szmatki. Płyny na bazie olejów eterycznych, dostępne w sklepach muzycznych wchodzą w reakcję ze spirytusowym lakierem i doprowadzają do jego zmiękczania. Częste powtarzanie takiego zabiegu tworzy gumową powłokę nasyconego lakieru i pogarsza brzmienie instrumentu. Podbródek i podstrunnicę można umyć spirytusem uważając, aby nie kapnął na lakierowane elementy. Najlepiej jeśli takie części jak kołki regularnie smaruje się specjalną pastą do kołków, a mikrostroiki są regularnie smarowane tawotem lub smarem grafitowym.

Pewnych braków i uszkodzeń przy regularnym użytkowaniu niestety nie da się uniknąć. Renowacja skrzypiec, altówki lub kontrabasu powinna odbywać się u doświadczonego lutnika. Lutnik najczęściej zajmuje się klejeniem, uzupełnianiem, odnową powłok lakieru lub uzupełnianiem smyczka. Często naprawy wymagają również poważniejsze uszkodzenia. Odpowiednio odnowiony i zreperowany instrument może posłużyć jeszcze przez wiele długich lat.

Jak dbać o smyczek?

Troska o instrument powinna dotyczyć również smyczka, który umożliwia wydobywanie dźwięków o szlachetnej barwie. Jego budowa jest zwykle dość prosta. Niekiedy pojawiają się na nim subtelne zdobienia. Niektóre elementy mogą się zużywać w wyniku użytkowania. Dlatego warto wiedzieć jak opóźnić ten proces.

Po skończonym graniu trzeba rozluźnić naprężenie włosia, odkręcając nieco śrubę. Smyczek powinien być przechowywany w futerale, który zabezpiecza go przed zmianą temperatury oraz mechanicznymi uszkodzeniami. Najszybciej zniszczeniu pod wpływem grania ulega włosie. Kiedy jego braki są zauważalne, trzeba udać się do lutnika. Specjalista sprawnie wymieni na nowe włosie. Z czasem wymiany może wymagać również owijka lub skórka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *