Lutnik wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z lutowaniem, jest to specjalista zajmujący się zawodowo budowaniem i naprawą szyjkowych instrumentów strunowych. Są to wszystkie instrumenty strunowe, które składają się z szyjki, czyli gryfu oraz pudła rezonansowego. Lutnik może zbudować albo naprawić np.: wiolonczelę, skrzypce, altówkę, kontrabas, różne rodzaje gitar (nawet te elektryczne), lutnię, cytr i wiele innych instrumentów. W swoim zakładzie zajmuje się serwisowaniem instrumentów strunowych oraz ich regulowaniem.
Historia lutnictwa
Największy rozkwit lutnictwa nastąpił pod koniec renesansu i na początku baroku. Przodującymi w tej dziedzinie ośrodkami były Włochy oraz tereny przyszłych Austro-Węgier, to właśnie tam wytwarzano najwięcej instrumentów strunowych. We Włoszech powstały pierwsze skrzypce, a ich autorem był Andrea Amati, protoplasta całego znamienitego rodu lutników i nauczycieli gry. Najsławniejszym lutnikiem w historii jest niewątpliwie Antonio Stradivari, który był uczniem jednego z potomków Andrea Amatiego – Nicola Amatiego. Okres jego największej świetności przypada na lata 1695-1720, wtedy powstały najsławniejsze skrzypce Stradivariusa nazywane „Betts”. Stradivarius zajmował się konstruowaniem instrumentów aż do śmierci i wraz ze swoimi synami oraz uczniami wykonał ich ponad 1000!
W obecnych czasach instrumenty strunowe są w większości produkowane masowo na taśmach produkcyjnych. Dzięki temu są tańsze, ale pozbawione duszy. Na szczęście jest spora grupa muzyków i miłośników muzyki, którym nie jest obojętna jakość instrumentów, dlatego zawód lutnika jest nadal uprawiany. Nie jest już tak popularny, jak był przed końcem XIX wieku, ale ciągle potrzebny.
Różnice między instrumentami produkowanymi w fabrykach, a przez lutników
Stworzone na taśmach produkcyjnych instrumenty są identyczne. Każdy egzemplarz opuszczający fabrykę jest dokładnie taki sam, nie wyróżnia się niczym spośród tysięcy innych instrumentów wyprodukowanych w danym miejscu. Stąd mówi się o nich, że są to instrumenty pozbawione duszy. Dzieła lutników są niepowtarzalne, każdy instrument wychodzący spod ich rąk jest inny. Lutnik może zrobić instrument pod indywidualne zamówienie klienta, dopasowuje go do jego preferencji oraz oczekiwań. Instrumenty lutnicze osiągają o wiele wyższe ceny od tych wytwarzanych masowo, ale tylko one są używane przez zawodowych muzyków, którzy potrafią docenić ich oryginalne brzmienie.