5 cech dobrego lutnika


Zarówno budowa jak i renowacja instrumentów to zadania, które wymagają nie lada umiejętności i cech, bez których nie da się wykonywać zawodu lutnika. Lutnik musi nie tylko posiadać szczegółową wiedzę na temat budowy instrumentów, ale również na temat technik grania. Chociaż lutnicy zajmują się wyłącznie szyjkowymi instrumentami strunowymi to jednak wciąż jest to całkiem spora grupa instrumentów (często bardzo egzotycznego pochodzenia). Najczęściej będą to gitary akustyczne i klasyczne. Pojawiają się jednak również instrumenty orkiestrowe takie jak skrzypce, altówki, wiolonczele oraz kontrabasy. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się również ukulele.

Miłość i szacunek

Nie da się być dobrym lutnikiem, nie kochając muzyki i nie szanując instrumentów. Tylko dzięki tym cechom lutnik może poradzić sobie w tak wymagającym zawodzie. Już same studia na kierunku lutnictwa są w stanie zniechęcić osoby, które nie nadają się do zawodu. Nauka rzemiosła i jednocześnie nauka gry to spory wysiłek.

Otwartość na wyzwania

Niektórzy lutnicy mają bardzo wąskie specjalizacje, na przykład zajmują się wyłącznie skrzypcami. Jednak większość odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów w tej branży jest w stanie naprawić niemal każdy instrument należący do wskazanej powyżej kategorii. Prawdziwym wyzwaniem potrafią być jedynie instrumenty typowe dla muzyki folk i etno, takie jak banjo, harfa oraz kantele. Doświadczony lutnik na pewno da sobie z nimi radę.

Cierpliwość

Instrumenty wymagają sporej cierpliwości. Dotyczy to nie tylko gry, ale również podejścia, na przykład do renowacji. Zwłaszcza w przypadku starszych egzemplarzy lutnik ma często do czynienia z sytuacjami, w których dana manufaktura lutnicza korzystała z określonych, autorskich rozwiązań. Z reguły wymaga to odtworzenia sposobu produkcji instrumentu, aby można było dać mu nowe życie.

Dokładność i rzetelność

Nie da się osiągnąć dobrego brzmienia instrumentu, jeżeli lutnik nie przyłoży się do swojej pracy z zegarmistrzowską precyzją. Wszystkie drewniane elementy są z reguły bardzo kapryśne, dlatego praca z tym materiałem jest bardzo niewdzięczna. Jednak kiedy już efekt pracy lutnika jest gotowy, daje dużo satysfakcji jego posiadaczowi i służy przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *